Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie w sieci koniecznie poznaj zasady tworzenia bezpiecznych haseł w internecie i metody przechowywania! Bezpieczeństwo Twojego konta bankowego, skrzynki e-mail, czy konta na Netflix zależy od tego, jak dobrze zabezpieczasz swoje hasła.
Kluczem do bezpieczeństwa online jest posiadanie silnych haseł. Sporym wyzwaniem jest jednak tworzenie różnych haseł, które trzeba zapamiętać – w przeciwnym razie możesz wpaść w zły nawyk używania tych samych danych logowania do wielu kont.
Dla większości z nas ochrona tożsamości w wirtualnym świecie nie jest dostępna. Co za tym idzie, sami musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo w sieci minimalizując ryzyko ujawnienia poufnych danych.
Poznaj najważniejsze zasady dotyczące tworzenia haseł.
Silne hasła mają więcej niż osiem znaków – są trudne do odgadnięcia i zawierają różnorodne znaki, cyfry oraz symbole specjalne. Najlepsze z nich mogą być trudne do zapamiętania, zwłaszcza jeśli używasz odrębnego loginu dla każdej witryny (co jest zalecane). Tutaj wkraczają menedżerowie haseł.
Zaufany menedżer haseł, taki jak DashLine lub LastPass, może tworzyć i przechowywać silne, długie hasła. Działają zarówno na komputerze i telefonie. Sprawdź na www.vpnmentor.com Drobnym zastrzeżeniem jest to, że nadal będziesz musiał zapamiętać jedno hasło główne, które odblokowuje pozostałe hasła. Zatem postaraj się żeby to jedno było silne, jak to tylko możliwe.
Celem jest stworzenie hasła, którego nikt inny nie będzie znał lub którego nikt nie będzie w stanie odgadnąć. Trzymaj się z dala od popularnych słów, takich jak „hasło”, czy wyrażeń takich jak „moje hasło” i przewidywalnych sekwencji znaków, takich jak „laptop” lub „wiosna2021”.
Unikaj także używania swojego imienia, pseudonimu, imienia zwierzaka, urodzin lub rocznicy, nazwy ulicy lub czegokolwiek związanego z Tobą. Są to informacje, które można pozyskać choćby z mediów społecznościowych lub z serdecznej rozmowy z nieznajomym w parku, czy na lotnisku.
8 znaków to dobra ilość aby stworzyć silne hasło, niemniej użycie większej liczby znaków jest lepsze. Zaleca się nawet używanie hasła składającego się z trzech lub czterech wybranych losowo słów. Jednak dłuższe hasło składające się z niepowiązanych słów może być trudne do zapamiętania, dlatego warto rozważyć użycie menedżera haseł.
Ponowne używanie haseł na różnych kontach to niezbyt dobry pomysł. Jeśli ktoś odkryje Twoje hasło, dostanie tym samym klucz do każdego innego konta, do którego używasz właśnie tego hasła. Zasady tworzenia bezpiecznych haseł w internecie mają
Hakerzy mogą bez wysiłku używać wcześniej skradzionych lub ujawnionych w inny sposób haseł w celu włamania się na konto. Jeśli chcesz sprawdzić czy hasło, którego chcesz użyć, zostało już zhakowane, skorzystaj z platformy Have I been pwned Umożliwia ona m.in. sprawdzenie, czy dane dotyczące Twojego e-maila wyciekły oraz weryfikację, czy hasło znajduje się obecnie w bazie „znanych wycieków”.
Jeśli nawet haker przechwyci Twoje hasło, nadal możesz uniemożliwić mu dostęp do konta za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jest to zabezpieczenie, które wymaga podania drugiej informacji przed zalogowaniem, którą posiadasz tylko Ty. Zwykle jest kod jednorazowy. W ten sposób, nawet jeśli haker pozna Twoje hasło, to bez posiadania zaufanego urządzenia (np. Twój telefon, laptop) oraz kodu weryfikacyjnego, nie będzie mógł uzyskać dostępu do zasobów Twojego konta. Koniecznie zapamiętaj wymienione powyżej zasady tworzenia bezpiecznych haseł w internecie i korzystaj z dobrodziejstw internetu w bezpieczny sposób!
Sprawdź nasze rozwiązania: www.eprzybornik.pl