Co to właściwie jest tajemnica korespondencji, co wspólnego ma z tym listonosz i dlaczego to takie ważne…
Tajemnica korespondencji to jedno z dóbr osobistych zagwarantowanych w Konstytucji RP (art. 49) oraz podlegających cywilnej ochronie prawnej. To kwestia naszych tradycyjnych wolności obywatelskich, dotyczących komunikowania się, a więc porozumiewania się ludzi między sobą różnymi kanałami. W tym zakresie istotna jest tajemnica korespondencji, jako prawo każdego człowieka do poszanowania jego życia prywatnego.
Tajemnica korespondencji to niejako gwarancja. To my sami decydujemy, jakie informacje o swoim życiu osobistym chcemy przekazać, komu, w jaki sposób i w jakich okolicznościach. Każdy człowiek ma prawo do poszanowania prywatności, a ingerowanie w cudzą korespondencje bez zgody tej osoby stanowi jej naruszenie (bez zgody żony nie otwieramy jej korespondencji!).
W ePrzybornik nie masz wątpliwości, że tajemnica Twojej korespondencji jest dla nas priorytetowa. Wybierając usługi ePrzybornik akceptujesz szereg zapisów prawnych zawartych w regulaminach serwisu, mając pewność, że Twoja korespondencja ma od teraz najwyższą ochronę i trafi tylko do Ciebie.
Twoja korespondencja podlega ochronie prawnej (Konstytucja i Kodeks Cywilny). W ePrzybornik otrzymujesz dodatkową ochronę. W poufny sposób korespondencja trafia na Twoją skrzynkę mailową, a adres korespondencyjny przypisany do Twojej wirtualnej skrytki pocztowej stwarza dodatkową ochronę osobistego adresu zamieszkania.
Nasi bliscy nie są upoważnieni do otwierania naszych listów, a nasza korespondencja podlega ochronie również po śmierci adresata. Czas ochrony po śmierci wynosi 20 lat, a ewentualną zgodę na upublicznienie mogą wyrazić wówczas najbliżsi członkowie rodziny.
By zminimalizować ryzyko naruszenia tajemnicy korespondencji warto podjąć pewne działania, takie jak przekierowanie listów na indywidualną wirtualną skrytkę pocztową. Jeżeli zaś otrzymamy cudzą korespondencję, nigdy nie otwieramy. Dokonujemy zwrotu z dopiskiem „ZWROT” do skrzynki nadawczej lub urzędu pocztowego. Pod żadnym pozorem nie niszczymy listów. Dzięki temu minimalizujemy skutki naruszenia tajemnicy korespondencji oraz nie narażamy siebie na odpowiedzialność karną.
Poznaj nasze produkty: Wirtualna Skrytka Pocztowa
Podstawa prawna:
Konstytucja RP, art. 49 (Dz. U. nr 78, poz. 483 z pz.zm. 1997r.)
Kodeks cywilny, art. 23 i 24 (Dz. U.2020.1740.t.j.)