Poznaj 9 trendów technologicznych na 2021!
Dzisiejsza technologia ewoluuje w bardzo szybkim tempie, umożliwiając ciągłe zmiany i dynamiczny postęp. Jednak ewoluują nie tylko topowe technologie, ponieważ w tym roku wiele zmieniło się w związku z pandemią COVID-19. Sytuacja na świecie sprawiła, że informatycy zdają sobie sprawę, że ich rola nie jest już taka sama jak wcześniej.
Oznacza to bycie na bieżąco z nowymi trendami technologicznymi. Oznacza to również patrzenie w przyszłość, aby wiedzieć, jakie umiejętności, czy jakie narzędzia musimy posiadać, aby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość.
Choć o sztucznej inteligencji mówiło się dużo w ostatniej dekadzie, jej szybki rozwój w różnych sferach naszego życia sprawia, że należy ją traktować jako jednen z nowych trendów technologicznych. Jednak jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się jest dopiero na wczesnym etapie. Sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana w obszarach rozpoznawania obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do współdzielenia przejazdów z czego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.
RPA to wykorzystanie oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych. Automatyzuje powtarzalne i mozolne zadania, które wcześniej wykonywali ludzie ręcznie. Do takich zadań można zaliczyć przetwarzanie transakcji, przetwarzanie i uzupełnianie danych, a nawet odpowiadanie na wiadomości e-mail!
Przetwarzanie w chmurze, dawniej, jako nowy trend technologiczny, stało się głównym nurtem. Wraz ze wzrostem ilości danych, z którymi mają do czynienia liczne organizacje, zdały sobie one sprawę z niektórych wad przetwarzania informacji w chmurze, a konkretniej kosztów przesyłania danych do i z chmury. Przetwarzanie brzegowe zostało zaprojektowane, aby pomóc w rozwiązaniu właśnie tych problemów. Jest to także sposób na obejście opóźnień spowodowanych przez przetwarzanie w chmurze prostych zadań.
Kolejnym niezwykłym trendem technologicznym są obliczenia kwantowe, które są formą obliczeń wykorzystującą zjawiska kwantowe, takie jak np. superpozycja. Ten trend technologiczny jest również zaangażowany w zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa i opracowywanie potencjalnych szczepionek. To wszystko dzięki możliwości otrzymania w tej samej chwili wyniku doświadczania dla każdego możliwego jego przebiegu. Inną dziedziną, w której obliczenia kwantowe znajdują zastosowanie, to bankowość i finanse, np. do zarządzania ryzykiem kredytowym.
Kolejny wyjątkowy trend technologiczny – Virtual Reality (VR), czyli rzeczywistość wirtualna. Chociaż ten trend technologiczny był dotychczas używany głównie w grach, obecnie wykorzystuje się go do prowadzenia szkoleń, podobnie jak w przypadku oprogramowania symulacyjnego używanego do szkolenia kapitanów okrętów marynarki wojennej USA. VR może także zostać wykorzystana do zaoferowania odwiedzającym muzea dodatkowych wrażeń, a nawet w marketingu.
Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut, takich jak Bitcoin, blockchain to przede wszystkim bezpieczeństwo. Mówiąc najprościej, blockchain można opisać jako łańcuch danych (stąd chain = łańcuch), do którego można tylko dodawać kolejne bloki danych (ogniwa łańcucha), i w którym żadnych danych nie można usunąć lub zmodyfikować. To właśnie fakt braku możliwości zmiany poprzednich bloków oraz rozproszenie sieci blockchain sprawia, że jest to bezpieczna technologia. Dzięki blockchain nie potrzebne jest zaufanie strony trzeciej do nadzorowania lub weryfikowania transakcji.
Innym obiecującym trendem technologicznym jest Internet Rzeczy. Wiele „rzeczy” jest obecnie budowanych z łącznością Wi-Fi, co oznacza, że można je połączyć z Internetem i ze sobą nawzajem. Stąd Internet rzeczy, czyli IoT. Internet przedmiotów jest przyszłością, która umożliwia podłączenie urządzeń, sprzętu AGD, samochodów i wielu innych urządzeń oraz wymianę danych przez Internet. Jako konsumenci już korzystamy z IoT np. możemy zdalnie włączyć ogrzewanie lub klimatyzację przed naszym powrotem do domu.
Kolejnym trendem technologicznym, jest 5G. Technologie 3G i 4G umożliwiły nam przeglądanie Internetu, korzystanie z usług opartych na danych, upowszechnienie się przesyłania strumieniowego i wiele innych. Od usługi 5G oczekuje się rewolucji m.in. poprzez udostępnianie usług, które opierają się na zaawansowanych technologiach, takich jak VR, wraz z usługami gier w chmurze itp. Oczekuje się, że standard ten, wraz z IoT, używany w fabrykach, kamerach monitoringu, sygnalizatorach świetlnych itp. , pomoże poprawić bezpieczeństwo i zarządzanie np.: ruchem drogowym.
Bezpieczeństwo cybernetyczne może nie wydawać się modną technologią, biorąc pod uwagę, że istnieje od jakiegoś czasu, ale ewoluuje tak samo, jak inne technologie. Częściowo dlatego, że zagrożenia są ciągle nowe. Osoby i technologie, które próbują nielegalnie uzyskać dostęp do naszych danych będą ciągle doskonalić swoje narzędzia, aby jeszcze skuteczniej móc pozyskać nielegalnie dane. Nawet najbardziej skomplikowane systemy bezpieczeństwa mogą być możliwe do rozszyfrowania.
Dowiedz się więcej o cyfryzacji: Czy biznes stawia na cyfryzację totalną?
Polecamy: Cyfryzacja w Polsce